OPŁATY

  RACHUNKI BANKOWE KANCELARII w Santander Bank Polska SA:

  • RACHUNEK BANKOWY (BIEŻĄCY):
    40 1090 2590 0000 0001 5119 2498
  • RACHUNEK DEPOZYTOWY W PLN (JEDYNIE W PRZYPADKU ZŁOŻENIA ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH W PLN DO DEPOZYTU NOTARIALNEGO):
    17 1090 1157 0000 0001 5173 4651

Za wykonywane czynności notarialne notariusz pobiera wynagrodzenie (zwane taksą notarialną) zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Taksę notarialną należy każdorazowo powiększyć o podatek od towarów i usług według stawki 23%. Taksa ustalana jest indywidualnie z notariuszem i jest uzależniona od stopnia skomplikowania danej czynności notarialnej oraz niezbędnego czasu do jej przygotowania.

 

Oprócz taksy notarialnej notariusz pobiera, na rzecz odpowiednich instytucji, dodatkowe podatki i opłaty.

Są to przede wszystkim:

  • podatek od czynności cywilnoprawnych, którego płatnikiem jest notariusz. Wysokość podatku, a także okoliczność jego wystąpienia przy dokonywaniu konkretnej czynności określa ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.
  • podatek od spadków i darowizn, którego płatnikiem, w zakresie darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego albo zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie, jest notariusz. Wysokość podatku, a także okoliczność jego wystąpienia przy dokonywaniu konkretnej czynności określa ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
  • opłaty sądowe, czyli opłaty pobierane przez notariusza od wniosków wieczystoksięgowych zawartych w aktach notarialnych (np. wniosku o wpis własności), a następnie przekazywane na rachunki bankowe właściwych sądów. Wysokość opłat uzależniona jest od rodzaju dokonywanych wpisów i jest określona w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
  • opłaty za wypisy aktu. Wypisy mają moc prawną oryginału aktu i są wydawane stronom oraz wysyłane przez notariusza do instytucji, które ma on obowiązek zawiadomić o dokonanej czynności (sąd wieczystoksięgowy, urząd skarbowy, geodezja, spółdzielnia, gmina, itp.).

Zebrane opłaty i podatki przekazywane są na konta bankowe odpowiednich instytucji państwowych.

W celu ustalenia wysokości wszystkich opłat za daną czynność notarialną prosimy o kontakt osobisty, bądź – w przypadku czynności mniej zawiłych – telefoniczny lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Udzielanie informacji i wyjaśnień w sprawie czynności notarialnych jest bezpłatne.

Ta strona używa plików cookies.    ROZUMIEM